Sıhhi Tesisat

sihhi_tesisat_02
Sıhhi Tesisat İşleri
Traditional Kitchen Designs

Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisatın su ile gerçekleştirilmektedir ana malzemesi sudur.. Bu yazımızda sıhhi tesisat yapılırken izlenen yollardan bahsedeceğiz.

Yazımızın girişinde bahsedildiği üzere ilk adım sudur. Su, boruların içinde işlev görürken pis bir hale gelir; öncelikle bu pis su binanın dışına, zarar verilmeyecek şekilde atılmalıdır. Temiz su sağlanması için kullanılan borular iç tesisat ve tesisatı besleme borusu olarak ikiye ayrılır. İç tesisatta kendi içerisinde üçe ayrılır. Şimdi bu bölümler hakkında bilgiler verelim.

İç Tesisat, suyun binaya dağılmasını sağlar. Suyu dairelere ulaştıran borulardan oluşmaktadır. İçboruların döşenmesi uzman tesisatçılar tarafından gerçekleşmektedir. Borular mümkün olduğunca kısa ve kıvrımsız olmalıdır. Hoş bir görüntüsü olmadığı için görünmeyen yerlere kurulmaktadır. Uygun  bir şekilde döşenen boruların ucuna uygun bir musluk takılır. İç tesisat borularının kaliteli olması kullanım açısından önemlidir. Bunun dışında iç tesisat borularının; görünümü estetik olması, terleme ve gürültü yapmaması gerekmektedir. Binaya eşit dağıtım yapması; sayaç kontrolleri esnasında kolay bulunabilir olması gerekmektedir.

Su Sayacı,tüketilen suyun miktarını ölçen aletlerdir. Su sayacının uçlarına rekor denilen malzemeler konularak bağlanır. Tesisatın tamamlanması için sayaçtan önce vana sayaçtan sonra da bir musluk takılmalıdır. Vana zorunlu olduğunda gelen suyu kesmektedir. Musluk ise vana kapatıldıktan sonra veya olası bir arıza durumunda tesisatın suyunu boşaltmakta yardımcı olur.

Besleme Borusu, priz hattı olarak da bilinmektedir. Tesisatın şehir suyu şebeke borusu ve su sayacı arasında bulunan borudur. Genel olarak plastik su borusu tercih edilir. Bu boru toprağa gömülerek döşenir. Boru su sayacına kadar uzanır. Besleme borusunun döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Mesela hava şartlarına (don,kar vb.) ve üst kısımdan uygulanacak aşırı yüklenmelere dikkat edilmelidir. Bunun için yerden birkaç metre derine gömebilirsiniz. Böylece hava olaylarından ve aşırı basınçtan korunmuş olur. Besleme boruları şehir suyu ile kişisel su sayacı arasında bulunduğu için, döşeme yaparken belediye işçileri ile çalışılır.

Tesisatınızı yaptınız peki tesisat işleminiz başarılı olmuş mudur? Bunun cevabını öğrenmek için kolonların üzerindeki muslukları açın ve havasını boşaltın içine su dolduktan sonra en az on beş dakika bekleyin eğer bir sızıntı yoksa işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Profesyonel Ekibimizden Teklif İsteyin..!

Gelelim, Görelim Bilgilendirip Ücretsiz Teklif Verelim…