Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyon

Çatı tadilatı sürekli olarak dış etkilere maruz kalan çatıların kullanım süresinin uzatılması, yıpranmış ve kendisinden beklenen görevi yerine getiremeyen çatı malzemelerinin değiştirilerek eski işlevini yerine getirmesi için yapılan işlemdir. Çatı tadilatı yapılmadan önce baca dipleri, baca sıvaları, çatı iskeleti, su dereleri vb. tüm çatı elemanları uzman bir ekip tarafından en ufak ayrıntılara kadar dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Mimarinin değişim süreci içinde, bu gelişim ve değişimden en çok etkilenen öğelerden biri de yapıların çatı ve cephe kaplama malzemeleri olmuştur. Bu yüzden çatı tadilatı yapacak kişilerin kullanacağı çatı kaplama ve çatı malzemeleri seçiminde dikkatli davranması gerekir.

Ülkemiz bilindiği üzere deprem kuşağında bulunduğundan dolayı yapılara çatı uygulamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur binaya fazla yük bindirmeyen hafif çatı malzemeleri kullanmak olmalıdır. Mevcut eski teknolojiler ile yapılan özellikle kiremit kaplanmış çatılar eski binalara fazladan yük bindirmektedir. Çatı tamircisi doğru ürünler seçerse çatılar daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Çatı aktarma ve çatı yapımı işlerinde usta olmayan ustaların yetersiz bilgiye sahip olmaları nedeniyle ortaya çıkabilen çatı ısı yalıtımı ve çatı su yalıtımı problemleri görüntü kirliliğine, maddi kayıplara yol açar. Dolayısıyla yeterli olmayan bir  çatı ısı yalıtımı, çatı kaynaklı ısı kayıplarının oluşumuna neden olmaktadır.

Çatı tadilatı yapılacak bölgeler:

Kiremit Çatı Tadilatı: Çatı kiremitleri tek tek kontrol edilmeli kırılan kiremitler yenisi ile değiştirilmelidir.

Baca Dibi: Baca dipleri çeşitli çatı izolasyon malzemeleri ile suya sızmalarına karşı korunmaktadır. Yalıtım malzemeleri hava şartlarının etkileriyle zamanla yıpranır belli dönemlerde çatı dibi kontrol edilerek hasarlı yalıtım malzemelerinin yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Çatı İskeleti: Tahta çatılar atmosferik etkenler nedeni ile zamanla çürüme, kırılma, esneme  vb. hasarlar alabilir ve işlevini tam olarak yerine getiremez, bu hasarlar çatı çökmelerine bile sebebiyet verebilir, hasarlı çatı iskeleti parçalarının yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Su Yalıtım Örtüsü: Yırtılma delinme veya yıpranmaya maruz kalan su yalıtım örtüleri çatı yalıtım malzemeleri standardına uygun yeni malzemeler ile değiştirilmelidir.

Su Dereleri: Dereler su yalıtım membranı veya sürme esaslı çatı yalıtımı malzemeleri ile kaplanır. Dereler gözden geçirilmesi yırtılan veya kalkan membranlar yenisi ile değiştirilmelidir.

Profesyonel Ekibimizden Teklif İsteyin..!

Gelelim, Görelim Bilgilendirip Ücretsiz Teklif Verelim…