Blog

Mobilyalar Hakkında ve Ömrünü Uzatacak Detaylar.

Büyük emekler ve maliyetler sonucu üretilen, bazıları sanat eseri niteliğinde olan mobilyaların son kullanıcıya teslim edilmesinden sonra servis ömrünün ne kadar olacağı tamamen kullanıcının mobilya konusundaki eğitimine, bilgisine ve özenine bağlı bulunmaktadır. Son kullanıcı mobilyanın hangi malzemeden yapıldığını, bu malzemenin üstün ve zayıf yönlerini, fiziksel ve mekanik dirençlerini, mobilyanın kullanım süresince bakımının nasıl yapılması gerektiği gibi hususları bilirse daha etkin bir kullanım söz konusu olur. Mobilyanın gerekli önlemler alınmaksızın yerinin değiştirilmesi, taşınması, aşırı yüke maruz kalması, mobilyalardaki yüzey uygulamasının temizlik ve bakımının doğru yapılmaması kullanım ömrünün kısalmasında öne çıkan kullanım hatalarıdır. Mobilya servis ömrünün uzamasında kullanıcı etkisi ayrı bir inceleme konusu olmalıdır. Üretici ve ithalatçılar, tüketiciye mobilyanın kullanım eğitimini vermekle yükümlüdür. Bu kullanıcının bilinçlendirilmesi çerçevesinde kanunlar ile güvence altına alınmıştır.

Kullanıcıdan Kaynaklı Sorunlar
Mobilyanın kullanım şartları için uygun olmayan bağıl nem şatlarına maruz bırakılması
Mobilyaların yüksek ısıya maruz kalması
Ev taşıma veya mobilyanın yerini değiştirme durumlarında, iterek, sürükleyerek veya dar yerlerden sürterek taşıma yapılması.
Mobilyaların monte ve demonte işlemlerinin uzman ekiplerce yapılmaması.
Mobilyanın kullanılacağı zeminin düzgün ve kuru olmaması
Mobilyada birleşim yerlerine ve taşıyıcı elemanlara aşırı yük uygulanması ve kullanım amacının dışında kullanılması
Mobilya yüzeylerinin o yüzey için uygun olmayan kimyasal bileşiklerle temas ettirilmesi bu temizlik malzemesi de olabilir.
Mobilyanın her hangi bir sebep ile yerinin değiştirilmesinde kurulumundaki gönyesinin, dengesinin bozulması
Temizlik esnasında gereğinden fazla miktarda su kullanmak
Mobilyaların taşınması esnasında istenmeyen birleşim yerleri zorlanmalarına maruz kalması ve darbeler alması
Mobilya metal akşamların ve hareketli parçaların aşırı zorlamalara maruz kalması
Kanepe, koltuk ve sandalye gibi ürünlerde otururken bu ürünlerle birlikte arkaya doğru kaykılmak ya da benzer şekilde ürünleri esnetmek
Gevşeyen vida ve bağlantı elemanlarına ilgisiz kalınması
Ani ısı değişimleri
Garanti kapsamına giren konularda yetkili kişilerin haricinde mobilyaya başka birinin onarım bakım adı altında işlem yapması
Mobilyanın fonksiyonu dışındaki başka işlerde kullanılması
Mobilya tercihinde ihtiyaç ve fonksiyon açısından yanlış karar verilmesi

Mobilyaların hayatımızda ki önemi büyüktür. Kullandığımız mobilyaların gerek çalışma, gerek dinlenme ihtiyacımız olduğunda aradığımız rahatlık ve huzurun sağlanmasında büyük payı olmaktadır. Kaliteli ve kullanışlı bir mobilya, yaşam standardımızı yükseltmede, rahat ve huzurumuzu arttırmada, sağlığımızı muhafazada büyük bir paya sahiptir. Bu durumu da kullanışlı ve konforlu bir mobilya sağlamaktadır. Kaliteli, ergonomik, rahat, kullanışlı, estetik ve uzun ömürlü bir mobilya kullanıcıların beklentilerini büyük ölçüde karşılamaktadır. Kalitesiz ve kullanışsız bir mobilya çeşitli bel, sırt ve eklem ağrılarına sebep olma neticesinde huzur ve sağlığımıza zarar vermektedir. Bundan dolayı temin etmek istediğimiz bir mobilya hakkında yeterince bilgili olmamız halinde bu beklentiler karşılık bulmaktadır. Bu durumu da kullanışlı ve konforlu bir mobilya sağlamaktadır. Tüketici mobilyanın kendisinden kaynaklanan kullanım hatalarının dışındaki malzeme kusurlarının, eksikliklerin, işçilik hatalarının telafilerinin hangi haklar çerçevesinde olduğunu bilmelidir. Bu haklar kanunen güvence altına alınmıştır. Mobilyanın üretim ve kullanım süreçlerinde ilgili olan taraflar, tasarımcılar, üreticiler kullanıcı isteklerini, geribildirimlerini, eğilimlerini dikkate alarak strateji belirlemeli ve kullanıcının eğitilmesine ve bilinçlendirilmesine katkı sağlamalıdır. Zira tüm bu taraflar tüketici ve kullanıcı talepleri olduğu için varlar. Mobilya kullanıcısı, mobilyada kullanılan malzemelerin özellikleri, bakımı, kullanımı, temizliği, garanti kapsamı, satış sonrası hizmetleri konularında görsel, işitsel iletişim araçları, tüketici dernekleri, eğitim kurumları, mobilya ve mobilya malzemesi üretici firmaları ve kurumlar vasıtası ile bilgilendirilmeli ve eğitilmelidir.

Whatsapp Git
💬 💬 💬
Merhaba 👋
Nasıl Yardımcı Olabilirim?